Ten wpis miał powstać już wieki temu... no ale może i dobrze się stało, gdyż moja lista powiększyła się o kilka bardzo ciekawych tytułów. Postanowiłam podzielić ulubione seriale gatunkowo i subiektywnie opisać, co sprawiło, iż mam je gdzieś z tyłu głowy.
Nie ukrywam, że wraz z chłopakiem oglądamy dużo... może i czasem za dużo (zwłaszcza, ze odbija się to kosztem nieprzeczytanych książek), niemniej mały ekran od zawsze kojarzył mi się z chwilą spokoju. Odcinek serialu (albo dwa, czasem trzy:P) wieczorową porą to luksus i relaks, na którym pozwalam sobie w ciągu tygodnia.
A zatem bez przydługich wstępów: na pierwszy ogień seriale dramatyczne, obyczajowe, psychologiczne. Nie jestem ich wielką fanką, ale poniższe tytuły uważam za godne uwagi a czas spędzony z nimi za całkiem udany.

Gypsy

1_2UNbfl8slzNqUwRkJB8y5g-2
Piękna Naomi Watts (i stylowa: uwielbiam te jej kreacje i poczucie smaku) w roli terapeutki, która nadmiernie angażuje się w problemy swoich podopiecznych. I choć zapewne wyczytacie w Internetach wiele opinii w stylu: "nijaki", "przegadany", "główna bohaterka jest zdrowo porąbana".. to mi ten tytuł badzo przypadł do gustu. Lubię jak akcja rozwija się powoli, niespiesznie, gdy zamiast elektryzującej fabuły reżyster skupia się na psychice bohaterów i portretuje ich z prerspektywy ich skrzywień i problemów.
Jean Holloway sama dokładnie nie wie czego chce, podobnie zresztą jak jej mąż (równie pociągajacy Billy Crudup). Jej wybory, kłamstewka i intrygi doprowadzją do (nie)zaskakującego finału, który mam wrażenie aż prosi się o pozostawienie go w jednosezonowej formie.

  • Sezon: 1
  • Dostępność: m.in. Netflix

    The Affair

    the-affair-1
    I od razu zaznaczę: pierwszy i drugi sezon. Opowieść o rozkładzie małżeństwa, fascynacji, cielesności, o radzeniu sobie z traumą oraz o "wakacyjnym" romansie. Największą zaletą tego serialu jest jego dwubiegunowość. Każdy odcinek podzielony jest na dwie części: pewnien epizod, historia opowiedziana jest zawsze z kilku perspektyw. Widzimy dokładnie jak różnią się te przekazy i jak odmienne mogą być poszczególne interpretacje. I choć niektóre postaci są irytujące i momentami przerysowane, to całość zlepia się w ciekawą i spójną całość. A żeby nie było zbyt banalnie: oprócz ckliwego romansidła, mamy jeszcze tajemnicze morderstwo: w podejrzanych okolicznościach ginie bowiem szwagier głównej bohaterki (którego wykonanie "House of the Rising Sun" powala na kolana...)

  • Sezony: 3
  • Dostępność: m.in. Netflix

    Big Little Lies (Wielkie Kłamstewka)

    cq5dam.web.768.432
    I znów psychologiczny serial z morderstwem w tle. W obsadzie takie nazwiska jak Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Laura Dern czy Alexander Skarsgård. Akcja rozgrywa się w malowniczmym kalifornijskim miasteczku Monterey (polecam włączyć obrazy z Google Grafika - jeśli obsada Was nie przekonała, to te widoki ehh...), w którym życie trzech pięnych, bogatych i "szczęśliwych" kobiet zakłóca pojawienie się tajemniczej i skrytej Jane Chapman. Z biegiem odcinków okazuje się, że idylla i sielanka to tylko pozory. Co mnie urzekło w tym serialu? Przede wszystkim same postaci: dobrze skrojone, barwne, świetnie zagrane. Do tego absolutnie zapierające dech zdjęcia, całkiem ciekawa fabuła i świadomość, że to tylko jeden sezon:)

  • Sezon: 1 (miniserial)
  • Dostępność: m.in. HBO

    The Good Doctor

    4fbe01e7bde27df69053e751c02265a9
    Twórca Dr. Housa oddaje skalpel młodemu autystycznemu chirurgowi, który próbuje odnaleźć się w codziennej rzeczywistości. Świetny Freddie Highmore udźwignął ciężar tej roli i trzeba przyznać, że jest niezwykle przekonujący. I choć momentami serial jest dość naiwny i ocieka medycznym science-fiction, to nie można mu odmówić poczucia humoru, rewelacyjnej ścieżki dźwiękowej i ... przystojnych lekarzy. Dr. House to to nie jest, ale jeśli ktoś lubi seriale o medykach, to będzie zadowolny.

  • Sezon: na razie 1 :)
  • Dostępność: VOD, TVP2

    Billions

    P18-21477-ADV01_BILLIONS_S3_PR_ReleaseAd_noTag_HiRes-2
    Rzecz grubszego kalibru. Jeden z tych seriali, które pochłoneliśmy w kilka dni. Fabuła po samym opisie nie zachęca: "Prokurator próbuje złapać na oszustwie króla funduszy zabezpieczających.", ale jakże to mylne stwierdzenie. W serialu dzieje się dużo i dobrze. Postaci są świetnie zarysowane (zwłaszcza dwaj główni bohaterowie), finansowy bełkot nie przeszkadza i jest w miarę zrozumiały a na Maggie Siff można by patrzeć ... dla samego patrzenia. Aż szkoda, że serial zakończył się po dwóch sezonach, bo czuję lekki niedosyt.

  • Sezony: 2
  • Dostępność: online

    Opowieści podręcznej

    z21744882V-Elisabeth-Moss-w--Opowiesci-podrecznej-
    Nie czytałam samej książki, ale serial to moje odkrycie zeszłego roku. Zwłaszcza jeśli chodzi o wizualną oprawę. Czerwone kaptury zniewolonych konkubin mocno odcinają się od szarej nieco apokaliptycznej wizji rzeczywistości. Jedno co mogę napisać na pewno: daje do myślenia. Eteryczna Elisabeth Moss doskonale oddała targającą nią walkę i sprzeczności. Antyutopia, która wydaje się przerażająco aktualna i wcale nie tak abstrakcyjna.

  • Sezon: na razie 1, planowane są kolejne
  • Dostępność: online

    To tyle na dziś. W następnym poście z tej serii przekażę Wam moją listę historycznych tytułów i tych z pogranicza akcji i science-fiction.

    • Kadry z seriali pochodzą z portalu Filmweb.